Restaurantımız aynı anda kapalı ve açık alanda 50 kişiye hizmet vermektedir. Ada Bacchus'a özgü mutfağımızın lezzetleri damağınızda kalıcı bir iz bırakır.

Açık büfe kahvaltıda, Bozcaada ve bölgesinde üretilen peynirden zeytine, reçelden bala farklı lezzetler bulabilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde ise Ege Denizi'nin sunduğu taze balık ve deniz ürünlerinden, özel otlarla yapılmış meze ve zeytinyağlılardan tadabilirsiniz. Kendi bağımızdan topladığımız asma yaprakları ile hazırlanan spesiyalitemiz sardalya dolmasını mutlaka denemenizi öneririz.

Bu leziz yemeklere Ada Bacchus'ta yetişen özel üzüm türleri ile yapılmış şaraplar, bölgede üretilen diğer şaraplar ve içecekler eşlik edecektir. Ada Bacchus'ta yetiştirilen şaraplık; Kalecik Karası, Merlot, Cabernet Sauvignon, üzüm türleri ile tamamen doğal yöntemlerle ürettiğimiz butik Ada Bacchus şaraplarının mükemmel tadını mutlaka deneyiniz.

Ayrıca gün boyu ve geceleri ister havuz kenarında ister odanızın terasında sıcak ve soğuk içecek servisimizden faydalanabilirsiniz.