Şarap ile Yemek

Şarap ve Yemek Eşleşmeleri için 10 Basit Kural

Şarap ve yemek çok derin ve renkli iki kültür. Şarabınızı sevdiğiniz yiyeceklerle eşleştirmek, hayatınızdaki en keyifli kombinasyonlardan biri olabilir. En sevdiğiniz şarap ile harika bir yemek – Asla hayır diyemezsiniz!

Şarap ve yemek eşleştirmeleri denemiş olsak da, bunu yapmanın püf noktalarını bilmiyorsak, tahmin ettiğimiz kadar iyi sonuç alamayabiliriz.

Eğer ki doğru yolları uygulamazsanız, tüm keyfinizi bile kaçırabilir. Ama doğru yapıyorsanız, o zaman tam isabet! Evet, şarap ve yemeğin en iyi lezzetlerini ortaya çıkarmak için bazı temel kurallar var.

Bunu daha kolay hale getirmek için, yiyecek ve şarabı birleştirmenin en iyi ipuçlarıyla size yardımcı olacak birkaç kural;

1. Kaliteyi eşleştirin

Şarap ve yemek eşleştirmesi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, iki eşleşme niteliğinin aynı olup olmadığını görmektir. Enfes bir yemek, özel günlerde üstün şaraplarla en iyi şekilde uyuşur. Öte yandan, normal günlük yemeklerin eşleştirilmesi günlük olarak basit şaraplarla iyi uyuşabilir.

2. Yağı dengeleme

Yağ, etin lezzetini veren şeydir. Ancak yağlı bir eti şarapla tükettiğinizde, her zaman nötralize etmelisiniz. Hafif yemekler yerken, Riesling ve Pinot Noir gibi daha yüksek asitli şarapları tercih edin. Öte yandan, ağır yemekler yediğinizde, Merlot veya Cabernet Sauvignon gibi daha düşük asit içeriğine sahip şaraplar alın.

3. Bölgesel yemekler ile bölgesel şaraplar

Aynı bölgedeki şarapları ve yiyecekleri her zaman için eşleştirebilirsiniz. Sonuçta, birlikte iyi gitmek için tasarlanmışlardır. Kökleri aynı yere bağlı kalır. Yani, bölgesel bir yemek alıyorsanız, her zaman tam bir zevk için bölgesel şarapla şölen yapabilirsiniz.

4. Baharat ile başarı

Gıdıklama hissi olarak dilimizin yüzeyinde baharat hissedebiliriz. Baharatlı yiyecekler biraz tatlı şaraplar ile iyi eşlik edilebilir olurlar. Şarabın tatlılığının unsuru, yemeğin ısısını nötralize eder ve lezzetin tadını çıkarmanıza yardımcı olur. Her zaman yüksek tanen içeriğine sahip şaraplardan kaçınmalısınız çünkü dili tahriş edebilir ve ağzın susuz kalmasına neden olabilirler.

5. Şarap ve yemek ile güç ve yoğunluğu eşleştirin

Şarap ve yemek eşleştirmesinde en iyi lezzetleri ortaya çıkarmak için her zaman şarabın yoğunluğunu ve gücünü yiyeceğin gücü ile birlikte düşünmelisiniz. Gerçekten zevk alamıyorsanız, o zaman iyi olmaz. Bu nedenle, ağır şarapları ağır tabaklarla, yumuşak şarapları yumuşak tabaklarla, dayanıklı şarapları sağlam tabaklarla ve ince şarapları ince tabaklarla eşleştirmek her zaman en iyisidir.

6. Lezzetlerin nasıl ortaya çıktığını anlayın

Damak tadı, yiyeceklere yaklaşımı veya lezzeti önemli ölçüde değiştirebilir. İyi kombinasyonlar oluşturabilir veya bozabilir. Yani, lezzetin gerçekten nasıl çalıştığı hakkında iyi bir bilginiz varsa, bazı şaşırtıcı eşleşmeler oluşturabilirsiniz. Genellikle, tuzlu ve ekşi aromalı gıda maddeleri şaraplarla iyi bir şekilde tamamlanır. Öte yandan, tatlı, tuzlu veya acı tatlar tüm yemeğinizi mahvedebilir.

7. Tüm malzemelere bakarak şarapları seçin

İnsanlar genellikle şarap ve yemek eşleştirmesi yaparken yemeğin tüm malzemeleri kaçırırlar. Sadece protein değil, yiyeceklerdeki sos, nişasta ve sebzeler gibi diğer şeyleri de düşünmelisiniz. Şarap ve yemek bu denge sağlandığında iyi bir şekilde birbirlerinin tamamlanmasını sağlayacaklardır.

8. Tatlı şaraplar daha tatlı olmalı

Tatlı şarabı bir tatlıyla eşleştirmenin ana kuralı şarabın her zaman daha tatlı olması gerektiğidir. Asit etkilerini vurgulamak yerine tatlılık unsurunu dengelemeye yardımcı olur.

9. Lezzetleri ve özellikleri yansıtın

Bu ikisini ilişkilendirmenin en zahmetsiz yollarından biri, benzer özelliklere sahip şarapları ve yiyecekleri yansıtmaktır. Örneğin, biberli yiyecekleri seçiyorsanız, Zinfandel gibi benzer biberli özelliklere sahip şarapları tercih edin.

10. Kuralları unutun

Bazen tek yapmanız gereken kuralları unutmak ve onun yerine yeni şarap ve yemek eşleştirme denemeleri yapmaktır. Farkında olmayabilirsiniz ama aslında bazı şaşırtıcı eşleşmelere yol açabilirsiniz. Sadece eşleştirmelerin iyi olduğundan emin olun.

Şarap ve yemek iyi bir eşleştirme ile keyfinizi katlayabilir. Bunun için bu 10 ipucuyla yola çıkarak daha iyi eşleştirmeler yapacağınız engin 2 kültürü tanımaya devam etmeden önce iyi bir başlangıç yapın ve şarap ve yemek dünyasının şaşırtıcı güzelliklerini keşfetmekten kendinizi alı koymayın.

Afiyet olsun.

Referans: Ann Hawkins
10 Cardinal Rules For Great Wine and Food Pairings

Göz Atmak İsteyebilirsiniz:
Şarap Mitleri, Bacchus ve Dionysus

    1 Yorum

  1. Ali Ünal
    23 Haziran 2021
    Cevap Yaz

    çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lang »